Augalinės liekanos – šiaudai, ražiena ir šaknys – labai vertingas dirvožemio maisto medžiagų ir organinės anglies šaltinis. Ar žinojote, kad sumedėję augalai sukaupia itin daug azoto ir kalio? Kviečių liekanos – apie 45 kg/ha azoto (N) ir apie 75 kg/ha kalio (K), kai derlingumas 7 t/ha, rapsų liekanos – dar daugiau:  apie 48 kg/ha azoto ir net 80 kg/ha kalio, kai derlingumas 3,5 t/ha. Tačiau tiesiog suskaidyti nepakanka, norint inicijuoti humifikacijos procesą ir išsaugoti maisto medžiagas dirvožemyje, būtina, kad lauke, kuriame ką tik nuimtas derlius, dominuotų specialūs mikroskopiniai grybai skaidytojai!

 

Maisto medžiagas, esančias augalų liekanų ląstelėse, saugo stora dviejų sluoksnių sienelė, kurią sudaro itin tvirti polimeriniai junginiai: ligninas (apie 25 proc.), celiuliozė (apie 50 proc.) ir hemiceliuliozė (apie 25 proc.). Būtent dėl jų liekanos sumedėja. Ypač svarbų vaidmenį atlieka ligninas. Kuo liekana tvirtesnė, tuo daugiau lignino sukaupia. Būtent skylant ligninui ir celiuliozei dirvožemyje susidaro nauji organinės anglies junginiai – humusas.

Dėl skirtingų augalų savybių kaupti ligniną ir skiriasi augalų sumedėjimo lygis. Kai kurios liekanos yra itin tvirtos ir jas sunku suskaidyti, pavyzdžiui, rapsų ar kanapių. Toks skaidymo procesas vadinamas humifikacija.

Humuse maisto medžiagos, kaip biologiniai junginiai, mažiau išgaruoja ar išsiplauna. Visiems gerai žinoma mineralizacija – maistinių medžiagų atpalaidavimas – įvyks vėliau – pavasarį, kai augalams iš tiesų reiks daug maisto medžiagų. Tačiau iki tol reikia suardyti ligniną ir celiuliozę.

Pirminį ir svarbiausią ląstelių sienelių skaidymą gamtoje atlieka specifiniai mikroskopiniai grybai skaidytojai. Jie vieninteliai turi mechanizmą ardyti ligniną, celiuliozę ir hemiceliuliozę – augalų sienelių polimerinius junginius. Dėl biocheminės savybės mikroskopiniai grybai yra patys efektyviausi skaidytojai.

Kas vyksta lauke nuėmus derlių?

Po kombaino paskleisti smulkinti šiaudai, likusi ražiena ir šaknys yra anglies ir maisto lavina nenaudingiems dirvožemio mikroorganizmams. Esančių mikroskopinių grybų nepakanka susidoroti su tokiu dideliu liekanų kiekiu. Gamtoje procesai vyksta kitaip nei ūkininko lauke. Dėl to prie maisto medžiagų „subėga” visi, kas tuo metu tik gali, pirmiausia tie, kurie tuo metu dominuoja, pripratę vartoti greitai ir po savęs nepalieka nieko gero, pavyzdžiui, organinės anglies. Toks liekanų „derlius” ypač patrauklus patogenams. Čia ir antroji problema – pavojus dirvožemiui. Patogenai pereina iš buvusio derliaus. Ruduo yra pakankamas laikas grybiniams patogenams suformuoti sporas ir sukelti pavojų naujiems augalams.

Trečia, į ką reikia atkreipti dėmesį – nepakankamai grybų skaidytojų, kurie liekanų maistines medžiagas išsaugotų biologiniuose junginiuose. Tad didžiulė rizika, kad lauktos maisto medžiagos iš liekanų tiesiog išsiplaus ar išgaruos.

Moksliniai tyrimai su mikroskopiniais grybais skaidytojais

Lietuvos agrarinių mokslų ir miškų centro Žemdirbystės institute „Bioversio” su mikroskopiniais grybais skaidytojais Biomas ORGANIC atliko 4 metų trukmės bandymą ir mokslinius tyrimus. Tiriama, kaip keičiasi dirvožemio kokybiniai parametrai augalininkystės plotuose. Lyginame Biomas ORGANIC grybų poveikį skaidant augalinų liekanas ir variantą, kur skaidyti naudojamas azotas. Tyrimų rezultatai rodo, kad su Biomas ORGANIC per ketverius tyrimo metus ,,Biomas’’ lauke humuso padaugėjo nuo pradinio 1,5 proc. 2017-aisiais iki 1,79 proc. 2021-aisiais.

Didėjant humusui taip pat gerėja ir kiti parametrai: geriau išlaikoma drėgmė, gerėja deguonies apykaita. Naudojant Biomas ORGANIC jau pirmaisiais metais mineralinio azoto buvo 25 proc. daugiau nei variante su azoto trąšomis, fosforo ir kalio kasmet vidutiniškai randama taip pat 22 proc. daugiau.

Biomas ORGANIC mikroskopiniai grybai yra saprotrofiniai, t.y. skaido tik negyvus audinius, tuo tarpu dalis patogenų atmainų, kaip antai, Fusarium, gali misti ir negyvais ir gyvais audiniais, t.y. plisti ir gyvame augale. Tam tikslui preparatas papildytas specialiu grybu, kuris augdamas atima maisto medžiagas iš patogenų, o jį sutikęs naudoja kaip savo maistą. Biomas ORGANIC auga 1,5 karto greičiau nei patogeniniai, todėl užsiima „skaidymo poziciją” daug greičiau.

 

 

Daugiau informacijos apie Biomas ORGANIC rasite čia

Produktą platina ,,Baltic Agro”, internetu galite įsigyti ,,Bioversio” el. parduotuvėje