Šalies žemdirbiai sunerimę: dėl išaugusios dujų kainos tris kartus pabrangusios trąšos jau įperkamos ne kiekvienam. Negana to, dėl sutrūkinėjusių tiekimo grandinių jų ir nėra. UAB „Bioversio“, nuo 2016 m. kurianti ir gaminti efektyvius produktus tvaresnei augalininkystei, ramina: derlius nebus prastesnis, jei mažinsime trąšų.

„Bioversio“ žemdirbiams siūlo naudoti mikroorganizmų produktus. Tai ne tik tvaresnis, bet ekonomiškesnis pasirinkimas.

Išbandę naudoja visame plote

Kasparas Mulevičiaus Pasvalio rajone Meškalaukio kaime kartu su tėčiu ūkininkauja 700 ha plote. „Mes visuomet ieškodavome, ką galime išbandyti, nes vietoje stovėti negali. Žemės ūkis yra verslas, todėl privalome skaičiuoti ir uždirbti iš savo veiklos, kad galėtume ūkininkauti toliau. Tai ir buvo akstinas ieškoti papildomų kelių ir būdų, kaip efektyviau išnaudoti turimą dirvožemį, ūkininkauti tvariau. Mūsų pagrindinis pragyvenimo šaltinis – dirvožemis, jei neprižiūrėsime jo ir netausosime gamtos, niekas kitas už mus to nepadarys“, – įsitikinęs K.Mulevičius.

Nuotraukoje: Kasparas Mulevičius, Pasvalio r. ūkininkas

Mulevičiai mikroorganizmų produktus savo ūkyje bandyti pradėjo prieš ketverius metus. „Kiekvienas ūkis, netgi kiekvienas laukas yra skirtingas, todėl ir norėjome juos pasitikrinti pas save. Pradėjome naudoti „Biomas GROW“ ir „Biomas PROTECT“, o pernai išbandėme „Biomas Organic“. Kadangi išties matome naudą, šiemet šiuos produktus naudojame jau visame dirbamos žemės plote, ne tik bandymų laukeliuose“,  pasakojo jaunas ūkininkas.

K.Mulevičius patikino: naudojant mikroorganizmų produktus augalai ne tik atrodo tvirtesni ir sveikesni, bet ir duoda didesnį derlių. Įvertinus savikainą, grūdų ir ypač dabartines trąšų kainas, derliaus priedai tampa svaresni. Bet kuriuo atveju, toks pasirinkimas naudingas ir dirvožemiui, ir mums, tai klasikinė „win  win“ situacija, kai visiems yra gerai“,  šypsojosi pašnekovas.

Alternatyvų ieškoti skatina situacija

Panašiai kalbėjo ir Almantas Pališkis „Barzdų agroserviso“ direktorius. „Trąšų kainos ir jų trūkumas verčia ieškoti alternatyvų, skatinančių dirvožemį atiduoti tai, kas jame yra: kalį, fosforą ir azotą ir leidžiančių sumažinti cheminių trąšų naudojimą. Įtakos turi ir tvaresnio ūkininkavimo reikalavimai,  sakė A.Pališkis. – Nesvarbu, kas kalbama apie ūkininkus. Mes iš tiesų norime gyventi sveikesnėje tvaresnėje aplinkoje, valgyti ir tiekti kitiems sveikesnį maistą. Todėl ir toliau eisime prie biologinių ir organinių produktų naudojimo, tiksliosios žemdirbystės. Tai neišvengiama ateitis“.

Nuotraukoje: Almantas Pališkis, Šakių r. UAB „Barzdų agroservisas” vadovas

Šakių rajone veikianti bendrovė mikroorganizmų produktus savo valdose bando jau seniai. „Iki tol nebuvome prisirišę prie vieno gamintojo, rinkdavomės įvairius. Dabar pora metų draugaujame su „Bioversio“ ir jų siūlomus produktus naudojame 90 proc. savo laukų ir tikime, kad jie padeda. Kai į hektarą tereikia įdėti 100 ml, produktas yra labai patogus naudoti. Be to, tai – lietuviško kapitalo įmonė, palaikyti savus gamintojus visada yra svarbu. Svarbus ir kitas niuansas – jei kyla klausimų, skambini ir aiškiniesi, ko nebūtų, jei produktas būtų atvežtas, tarkime, iš Ispanijos“,  teigė 970 ha žemės dirbančios bendrovės vadovas.

A.Pališkis nėra daręs skaičiavimų, kiek didesnį derlių galima gauti naudojant mikroorganizmų produktus. „Tai atlikti sudėtinga, nes dirvožemis ir sklypai dideliame ūkyje nėra identiški, skiriasi sėjos laikas, augimo ir priežiūros sąlygos ir kiti dalykai, apie naudą sprendžiame iš augalų vaizdo: sodresnės spalvos, didesnio tankumo“,  pasakojo pašnekovas.

Veikia kitaip

Nors Lietuvoje jau yra nemažai ūkininkų, mikroorganizmų produktų naudotojų ir ambasadorių, greičiausiai rastume ir tokių, kurie dar abejoja jų nauda. Todėl juos apie juos papasakoti paprašėme gamintojų.

„Mikroorganizmų produktai veikia kitaip nei kiti produktai ir yra priskiriami biostimuliatorių kategorijai. Dėl kitokio veikimo mikroorganizmų produktai išsiskiria net ir šioje kategorijoje. Visi produktai turi veikliąsias medžiagas, o mikroorganizmai nėra veiklioji medžiaga, būtent jie dirvožemyje išskiria veikliąsias medžiagas“,  aiškino bioinžinierius, „Bioversio” vadovas Stanislav Balion.

Jis pabrėžė dar vieną aspektą. Naudojant produktus su veikliosiomis medžiagomis, jų kiekis iš karto po įterpimo pradeda mažėti, o štai mikroorganizmų atvirkščiai – daugėja, idealiomis sąlygomis jie dauginasi kas 20 minučių. Dėl šios priežasties mikroorganizmų funkcionalumas tęsiasi ilgai, tol, kol augalas yra gyvas“.

Specifinės bakterijos, besidaugindamos šaknų zonoje, turi savybę kaupti azotą augalams iš atmosferos ir tirpinti dirvoje esančius, bet įprastai augalų nepasiekiamus fosforą bei kalį. Tokio funkcionalumo dviejų bakterijų kombinaciją galima rasti produkte „Biomas GROW“. Išpurškus jį kuo anksčiau, pirmo važiavimo į laukus metu, iki 29 augalų augimo tarpsnio, bakterijos apsigyvens prie šaknų ir užtikrins geresnę augalo mitybą per visą vegetaciją. Preparato poveikis pirmiausia matomas per šaknis: jos bus didesnės, tankesnės, be to, didesnė bus ir augalų žalioji masė Vėlesniuose vystymosi etapuose pasėliai susilygins, o skirtumai išryškės nukūlus.

Skaičiavimai pagrįsti bandymais

Įvertinusi tvaraus ūkininkavimo tendencijų plėtrą ir dirvožemio kokybės gerinimo poreikį, bendrovė 2020 m. bandymų metu nustatė, kad „Biomas GROW“ naudojimas leidžia 23 proc. sumažinti trąšų (fosforo, kalio ir azoto) kiekį. Toks skaičius yra nustatytas tiksliųjų bandymų metu. Derliaus skirtumo nebuvo tarp kontrolinio lauko su visa rekomenduojama trąšų norma ir bandymo lauko su 23 proc. mažesne norma, bet naudojant „Biomas GROW“ bakterijas. Palyginus trąšų ir „Biomas GROW“ kainą (14 Eur be PVM vienam hektarui), akivaizdu, kas yra finansiškai naudingiau, o kur dar bakterijų teikiama nauda dirvožemiui.

Tiksliuosius bandymus įmonė atlieka Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Žemdirbystės institute, o jų rezultatus skelbia viešai savo interneto svetainėje. „Viešumas yra svarbu, nes jis nesuteikia pagrindo interpretacijoms“,  mano S.Balion.

Mikroorganizmų produktus, skirtingai nei cheminius, palyginti pagal sudėtį sudėtinga. „Jei, tarkime, „Biomas GROW“ esanti viena iš dviejų bakterijų Bacillus Megaterium pasižymi poveikiu fiksuoti azotą iš atmosferos ir dar tirpinti kalį, bei fosforą, tai visai nereiškia, kad tokio pat pavadinimo bakterija kitame produkte darys tą patį ar taip pat”,  pabrėžė „Bioversio” vadovas.

Taps įprasta auginimo technologijos dalimi

„Bioversio“ komanda neabejoja, kad mikroorganizmų preparatai netrukus taps tokia pat įprasta auginimo technologijos dalimi, kaip šiuo metu yra trąšos ar pesticidai.

„Mikroorganizmai ir jų preparatai buvo žinomi ir naudojami ūkiuose ir anksčiau, tačiau neprigijo dėl to, kad produktus buvo sudėtinga pritaikyti naudoti ūkio sąlygomis. Produktai buvo milteliniai, todėl ūkininkui reikėdavo ruoši tirpalą, laiką gaišindavo ir besikemšantys purkštukai. Kadangi mikroorganizmai tokiuose produktuose gyvi ir neturėjo atsparumo UV spinduliams, buvo reikalaujama juos į dirvožemį įterpti ir tai atlikti per ribotą valandų skaičių, purškiant neturėjo būti lietaus. Dėl to, kad bakterijos gyvos, produktų pakuotėse prasidėdavo rūgimo procesas, jos pūsdavosi, sklisdavo itin nemalonus kvapas. Dėl šių priežasčių ūkyje mikroorganizmus naudoti buvo itin sudėtinga. Džiugu, kad visa tai  jau praeitis,  sakė bioinžinierius.

Per pastaruosius metus biotechnologijos tapo daug pažangesnės: ūkyje galima naudoti visiškai sporinius mikroorganizmus, kuriuos galima maišyti su kitais produktais, tirpalas yra paruoštas supilti į purkštuvo maišyklę, saugojimas itin paprastas, o tokie mikroorganizmai nebijo UV, nėra jokių reikalavimo įterpti per tam tikrą laiką.

 

Vilma Kasperavičienė, ,,Kauno diena”