Kai pasėlyje matote ligų požymių, žinote, kad juos sukėlė patogeninis mikroorganizmas, greičiausiai mikroskopinis grybas. Jei matote ligų pažeistus augalus, vadinasi jūsų pasėlio dirvožemio mikroorganizmų konkurencinėje kovoje šįkart labiau dominavo patogenai. Pabrėšime, kad „dominavo“ rašome būtuoju laiku! Ligų požymiai ant augalų yra patogenų dominavimo iš anksčiau pasėkmė. Kol augalai maži, savo akimis nematome mikroskopinių patogenų, padarytus pažeidimus pastebime gerokai vėliau, kai jau ligą reikia stabdyti, bet nuostolis pasėliui jau padarytas.

Kodėl patogenai taip dažnai laimi? 

Kaip visa gamta ir augalai, taip ir dirvožemio mikroorganizmai gyvena pagal gamtos ciklus, ir sezoniškumas turi esminę įtaką gyvybinėms mikroorganizmų funkcijoms. Pavyzdžiui, žiemą, dirvožemio temperatūrai nukritus žemiau +5 °C, vegetacija sustoja – nėra kam maitinti dirvožemio mikroorganizmų, todėl mažėja funkcinių bakterijų populiacija. Patogeniniai grybai yra atsparesni temperatūrinei aplinkai ir gali augti iki -6 °C. Taigi, žiemą pasėliuose buvo palankus metas vystytis ligų sukėlėjams. Į tokį lauką sėjamas vasarojus! Tokioje aplinkoje, dėl sezonų kaitos sudaromo disbalanso, patogenai dirvožemyje vystosi lengviau, nes sulaukia mažiau pasipriešinimo – labiau pasireiškia ligos, o pasėliui pridaroma žalos.

Nepakanka „gyvybingo dirvožemio“

Viename desertiniame šaukštelyje dirvožemio gyvena milijonai mikroorganizmų. Susispietę kolonijomis jie turi savo funkciją ir kažką veikia. Jei ne veiklingieji mikroorganizmai, dirvožemio elementai ir jų junginiai patys savaime negalėtų duoti naudos. Kas yra „gyvybingas dirvožemis“? Trumpam grįžkime prie to milijono šaukštelyje: kiekvienas mikroorganizmas turi savo specifinę funkciją ir nebūtinai visos jos naudingos augalams! Grybiniai patogenai – augalų ligas sukeliantys mikroskopiniai grybai (Puccinia spp. – rūdys, Fusarium spp. – fuzariozė, Septoria sp. – septoriozė, Blumeria sp. – miltligė, Bipolaris sp. – rudadėmė dryžligė, Verticillium sp. – verticiliozė, Sclerotinia sp. – sklerotinis puvinys ir kt.) – tai taip pat gyvybė! Taigi, gyvybingas dirvožemis pats savaime nereiškia funkciškai veiksmingo ar juolab sveiko dirvožemio. Patogenai dirvožemyje egzistuoja natūraliai, tačiau jie ten neturi dominuoti!

Kova su augalų ligų sukėlėjais

Prisitaikydami prie pasėlio mikrobiologinio sezoniškumo, funkcinių prieš ligų sukėlėjus kovojančių bakterijų populiaciją dirvožemyje galime atkurti su bakteriniu preparatu „Biomas PROTECT“.  Bakterijos dauginsis šaknų zonoje, sudarys tarsi apsauginį barjerą ir saugos šaknyną nuo patogenų – augalai vystysis sveikesni. Specialios funkcinės bakterijos dirvožemyje sudarys efektyvią konkurenciją patogenams. „Biomas PROTECT“ veikia nuo plataus spektro grybinės kilmės patogenų genčių, tokių kaip Fusarium, Verticillium, Botrytis, Bipolaris ir kt. Preparatą sudaro mikroorganizmai išskirti iš Lietuvos dirvožemio.

Išpurkškite pasėlius po augalų sudygimo (kai jau matysis technologinės vėžios) iki krūmijimosi pabaigos (iki BBCH 29).

_

Kaina 14 Eur + PVM/ha. Pirkite:
A – „Bioversio” internetu. Visi atsiskaitymo būdai. Pristatymas per 1-3 darbo dienas

B – Užsisakant per Baltic Agro