Šiaudai, ražiena, šaknys – natūralaus maistinių medžiagų dirvožemyje ciklo dalis, o tokie elementai turi būti panaudoti būsimąjam derliui. Žinoma, taip nutiks tik tada, jei tuo metu dominuos reikiami mikroskopiniai grybai. Kartu su geraisiais buvusio derliaus dalykais laukuose paliekame ir ne tokius gerus – ligų sukėlėjus. Taip buvusio derliaus patogenai su augalinėmis liekanomis per dirvožemį pereina į naują. Be kita ko, likę patogenai turi ir visai geras sąlygas daugintis – jiems ypač palanku vystytis, kai ūkininkai organinėms liekanoms apdoroti panaudoja azotinių trąšų, melasos, kito „bakterijų maisto”.

Didžiausias iššūkis ūkininkui net nėra pačios liekanos ar jų likutis, svarbu yra (1) užtikrinti, kad augalinės liekanos virs į humusą, bet ne mineralizuosis ir (2) užkirsti kelią patogenams iš buvusio derliaus per augalines liekanas pereti į būsimą.

Mineralizuojant organiką, liekanos suskaidomos iškart iki pavienių – mineralinių – elementų, tačiau šiuo metu augalų arba nėra, arba jie yra tokiame išsivystymo lygyje, jog tokio kiekio maisto medžiagų jie nesugeba panaudoti. Mineralinės formos maisto medžiagų perteklius išsiplauna, išgaruoja arba sukrenta į fosfatus. Mineralizacijos metu anglis nekaupiama, ji CO2 pavidalu patenka į atmosferą. Taigi, humusas nesformuoja, o organinėse liekanose sukauptos maisto medžiagos prarandamos.

Humusas – biologinė masė, kuri susidaro, kai negyvus augalus apdoroja specifiniai mikroskopiniai grybai. Jie minta negyvais audiniais ir paverčia biologinės formos – į humusą. Humuse esančių maisto elementų dauguma mikroorganizmų negali panaudoti savo energijos poreikiams, todėl maisto elementai dirvožemyje pasilieka ilgai ir juos panaudoja augalai.

(1) Siekiant užtikrinti, kad augalinės liekanos humifikuosis, reikia, kad tada, kai lauke staigiai atsiranda augalinių liekanų perteklius, dominuotų humifikuojantys mikroskopiniai grybai. Specialiai šiam tikslui yra sukurtas grybinis preparatas Biomas ORGANIC, kad ūkininkai būtent po derliaus nuėmimo užtikrintų humifikacijos procesų startą. Tikslieji bandymai naudojant Biomas ORGANIC,atliekami nuo 2017 m. LAMMC institute, kurių metu mokslininkai nustatė, kad humifikuojant vidutiniškai sukuriama +0,85 t/ha humuso per metus daugiau lyginant su azotinėmis trąšomis liekanas apdorotais variantais.

(2) Siekiant valdyti migruojančių patogenų perėjimą į naują derlių per augalines liekanas Biomas ORGANIC, buvo papildytas mikroskopiniu grybu, kuris slopina patogeninius mikroorganizmus, daugiausia grybinės kilmės. Preparatas išskiria sideroforus, kurie yra geležį cheluojančios medžiagos. Ribodamas geležies jonus patogenų gyvenamojoje aplinkoje, preparatas slopina kenksmingų grybų veiklą. Dėl maisto medžiagų deficito patogenai nesugeba plisti, o augalai tokios formos geležį gali lengvai pasisavinti.

Panaudoti Biomas ORGANIC rekomenduojama per vieną mėnesį po derliaus nuėmimo purškiant laukus. Galima maišyti su kitomis priemonėmis, pavyzdžiui herbicidu. Dėl daugiau informacijos ar konsultacijų – susisiekime.